The Creeping Garden

Obdivujem tvorcov tohto skvelého dokumentu, že sa im za:

a) podarilo nájsť zdroje financovania napriek veľmi, ale naozaj veľmi okrajovej téme

b) podarilo dokument aj úspešne vyrobiť a k tomu na tak vysokej finálnej úrovni

 

The Creeping Garden (2014) sa venuje zvláštnej skupine organizmov – slizovkám (Myxomycota). Slizovky na prvý pohľad vyzerajú ako huby či lišajníky, v skutočnosti sú unikátnou triedou na pomedzí rastlín, živočíchov a húb. Kto by čakal od „húb“ schopnosť pomerne rýchleho pohybu (za jedlom) či elementárnej inteligencie a komunikácie?  Zvláštnosťou slizoviek je, že v podstate nemá zmysel rozlišovať medzi jednotlivými organizmami a kolóniou (resp. zloženým organizmom), slizovky medzi oboma stavmi prechádzajú plynule a podľa potreby a jednotlivé zložky kolónie sú medzi sebou schopné komunikovať. Ak výbežok kolónie narazí na potravu (mimoriadne obľubujú ovsenné vločky), vyšle signál zvyšku organizmu a tá sa k nemu hneď presunie a spoločne ju strávi a rovnomerne rozdelí živiny po celom organizme. Pohyb kolónie, trávenie potravy a presun živín sú v dokumente dokumentované krásnymi časozbernými a veľmi detailnými videami. Obzvlášť zaujímavé je video pohybu slizovky v labyrinte, kde je kolónia schopná veľmi rýchlo a efektívne nájsť správnu cestu za potravou.

Kostrou dokumentu je sledovanie viacerých ľudí z rôznych oblastí (amatérsky nadšenec, profi mykológovia, počítačový vedec, hudobný skladateľ, terapeut), venujúcich sa slizovkám s často až fanatickou vášňou a láskou. Pozoruhodné sú hlavne pokusy s využitím slizoviek na výrobou biologických počítačov alebo optimalizáciou dopravných trás – slizovky sa pohybujú extrémne efektívne a to bez akéhokoľvek mozgu a zjavnej pamäte. Ak si kúpite originálny bluray, priložené je aj CD so soundtrackom, ktorý pomáhali zložiť samé slizovky (elektrické impulzy boli pretransformované do hudobnej zložky). Okrem toho je dokument doplnený skvelou temnou ambientnou hudbou od legendárneho Jima O’Rourka. Vizuálna stránka je hádam ešte lepšia – celý film je ladený v mierne teplých a príjemne ponurých farebných odtieňoch.

Znakom vydareného dokumentu je, že zaujme aj divákov z mimo svojej cieľovej skupiny. The Creeping Garden sa podaril mimoriadne. Naozaj nemusíte mať žiadny vzťah k slizovkám alebo o nich ani len vedieť a som si istý, že nudiť sa nebudete. Slizovky sú unikátnou a málo prebádanou skupinou organizmov a dokument skvelým spôsobom približuje ich fascinujúce vlastnosti.

Veľmi vrelo odporúčam kúpu originálu – v balení je blu-ray i DVD disk s filmom a spomínaný soundtrack a osobitne sa dá kúpiť aj foto kniha s detailnými zábermi slizoviek.

 

 

Trailer:

 

Ukážky: