Tento víkend patrí parkom a záhradám

Dnes sa začal Víkend otvorených parkov a záhrad. Ľudia sa vydali po svojom blízkom aj vzdialenejšom okolí, aby sa inšpirovali prírodným bohatstvom na plochách prírodných záhrad a parkov. Ľudské ruky riadené umom, ktorý chápe vzťahy v prírode tak vytvorili krásne scenérie okrasných a úžitkových plôch.

Prešovský kraj ponúkol štyri parky a jednu prírodnú záhradu. A nakoľko je nám v Ekocentre blízka hlavne myšlienka prírodných záhrad vydali sme sa na návštevu práve tu, do prírodnej záhrady rodiny Zemanových.

Privítala nás pani domáca a my sme sa ocitli na mieste, ktoré bolo plné života. Rastliny, živočíchy a človek v dokonalej harmónii splynuli do jedného celku. A na pani Zemanovej bolo vidieť pravdu porekadla „Práca šľachtí“.

Ak Vám táto téma nie je cudzia, určite Vám odporúčam návštevu tohto miesta, ktoré je navyše dôkazom toho, že príroda funguje bez dotácií, finančných projektov a analýz.

Príroda nám vráti len to, čo do nej dáme. Sme súčasťou kolobehu, ktorý by sme sa mali snažiť udržať v rovnováhe.

Prečítajte si tento článok, ktorý sa venuje nie príliš populárnej téme. Mňa zaujala už prvá veta, ktorá dala jasne najavo, že táto problematika bude opísaná bez servítky: „Jedním z velkých omylů lidstva byl vynález dlouhatánského a drahého transportního tobogánu pro hovínka, poháněného upravenou pitnou vodou, končícího v řece, nebo ještě předtím se zastávkou v exkluzivní vířivce pořízené z našich daní, zvané čistírna.“ a posledná veta prvého odstavca A na rovinu – kdybyste si mohli vybrat (můžete), opravdu chcete vydělávat a investovat peníze pro každé hovno?

Moderná …. vyspelá … a neviem akými prívlastkami ešte chceme označiť našu spoločnosť, aby sme ospravedlnili našu činnosť, ktorou narúšame tak potrebnú rovnováhu.